Laptopët më të mirë për studentët, nga laptopë e thjeshtë deri në ato më të avancuarit (si në workstation)

Nëse jeni student, sigurisht ju duhet një laptop i përshtatshëm dhe i mirë për të përmbushur detyrat dhe deshirat tuaja gjate studimit dhe kohes se lire gjithashtu. Me kaq shumë zgjedhje dhe çmime të ndryshme, te gjesh laptopin e duhur pershtatur deges dhe kerkesave tuaja eshte nje sfideme te vertet stresuese. iTech Albania ju udhezon ne rrugetimin tuaj pergjate procesit te zgjedhjes duke ju keshilluar dhe asistuar ne cdo moment per cdo pyetje dhe kuriozitet.  Me pak stress, me shume zgjidhje .

 Si fillim ju prezantojme 6  pika kryesore ku duhet te fokusoheni kur kerkoni per nje laptop te mire :

  1. Sigurohu qe te kete jetgjatesi te baterise
  2. Performance te shpejte te procesorit
  3. Madhesi, peshe dhe formati i pershtatur per nevojat  tuaja
  4. Kualiteti ekranit dhe tastieres
  5. Memoria, Procesori
  6. Cilësia e ndërtimit dhe rezistenca ndaj tronditjeve

Kur po blini një laptop për  te kryer detyrat shkollës, sigurohuni që ai të ketë jetëgjatësi  të baterisë dhe performancë të shpejtë të procesorit. Ju mund të gjeni shumë nga këto cilësi në faqen tonë kryesore të laptopëve, e cila ju jep një gametë gjerë të laptopeve kryesore për të zgjedhur.

 Ne gjithashtu kemi renditur laptopët me te mire bazuar ne nevojat dhe kerkesat tuaja. Lexoni pershkrimet perkatese persa I perket llojit dhe perdorimit efikas te laptopit tuaj

Kini parasysh se cilindo laptop që të merrni, do të dëshironi të merrni edhe disa pajisje shtesë, të tilla si një mouse i rehatshëm, një çantë shpine te mirë, dhe mbase një printer solid gjithçka në një. Pa e zgjatur me, këtu janë laptopët më të mirë per ju, duke përfshirë dhe limitin buxhetor te cilin ju vendosni ne baze te kerkesave.

1:HP ZBOOK 15 G2

Ultrabooks janë në rregull për të shkruar dhe shfletimin e internetit, por ato nuk janë të përshtatshme për punë serioze. Këtu hyjnë workstationat – dhe ZBook i HP synon të trondisë tregun me një fuqi serioze.

Procesori i tij Core i7-4910MQ është çipi më i hollë i laptopëve që kemi parë kohët e fundit dhe është kombinuar me grafikë Nvidia Quadro – një pjesë e projektuar posaçërisht për ashpërsinë e punës.

2:DELL INSPIRON 7720

Duke shfaqur procesorin e fuqishëm Intel Core i7-3610QM me katër bërthama me një Clock Speed të paracaktuar prej 2.3 GHz, GeForce GT 650 të Nvidia dhe një total prej 8 GB DDR3 RAM, Inspiron 17R rreshton midis laptopëve me performancë të lartë – të paktën teorikisht. Si tipike për Dell, kompjuteri mund të personalizohet sipas parametrave të nevojshme.

Sidoqoftë, opsionet e disponueshme tani në faqen e internetit janë shumë të kufizuara.

Me një peshë prej 3.3 kilogramë (7.27 lb.), Inspiron 17R SE duhet të klasifikohet si një zëvendësim per desktop.

3:HP ELITEBOOK 8770W

EliteBook ofron një dizajn të guximshëm që sigurisht do të qëndrojë me kohë;por kjo vjen me koston e transportit e cila peshon rreth 3.6KG. I pajisur me një procesor Intel Core i7-2670QM 2.2GHz dhe grafikë të dedikuar AMD M5950 1GB, workstationi ofron nivele të qëndrueshme të performancës, të afta për të marrë më shumë detyra kompjuterike. Shtoni në ekranin e tij të bukur, tastierën e rehatshme dhe keni një pajisje që është një kënaqësi për t’u përdorur.

4:ACER ASPIRE E17

Acer Aspire E 17 është një laptop Windows 10 me një ekran 17,30 inç që ka një rezolucion prej 1920×1080 piksel. Mundësohet nga një procesor AMD E2-6110 dhe vjen me 4 GB RAM. Acer Aspire E 17 permban 500GB hapësirë ruajtëse HDD.

I pershtatshem per mesime online dhe teams.

4:LENOVO THINKPAD T410S

Lenovo ThinkPad T410s është një laptop i mire per mesime online i hollë dhe i lehtë për studentet që duan një laptop me madhësi normale. Lenovo ThinkPad T410s është një rifreskim i T400-ve të vjetra, duke shtuar procesorët e fundit Intel Core i5. T410s është një version i holluar i fletores standarde të serisë T 14 inç, me një trup shumë më të hollë, që përputhet me modelin e ThinkPad X301.

Laptop perfekt per buxhet te ulet dhe performance normale per mesime online.

Jetëgjatësia e baterisë është një tjetër komponent kyç i çdo laptopi të mirë per studenta. Nëse planifikoni ta çoni laptopin në klasë ose në bibliotekë, mos mos kujtoni se do kete priza gjithkund! Konsideroni një laptop që ka të paktën 2 orë jetëgjatësi të baterisë, gjë që duhet të jetë e mjaftueshme per ca shenime.

Cfare mendoni per kete liste? Keni ndonje laptop qe mund ta shtojme ne liste?

Lini mendimin tuaj ne komentet me poshte!